Teraapiline ja kogukonda ühendav maakunsti tegevuspäev Lustiveres

Postitatud:

Enne jaanipäeva toimus Lustivere mõisa ümbruses teraapiline ja kogukonda ühendav maakunsti tegevuspäev, kus koos tegutsesid MTÜ Lustivere Mõisa hooldekodu ja Põltsamaa Ühisgümnaasiumi Lustivere õppekoha töötajad ning Lustivere kogukonna inimesed.  Päev tõi looduses olemise ja seal tegutsemise läbi rahulolu osalejatele ning õpetas loodust teistmoodi nägema.

Tegevuspäev algas Lustivere koolimajas, kus Eesti tippfloristid Aire Reenumägi ja Anu Peri pidasid lühiloengu maakunsti olemusest ja võimalustest ning loodusest inspireeritud mandalatest. Maakunst on 1960. aastate lõpus tekkinud kunstivorm, milles kunstilise kujundamise materjaliks on maastik. Maakunst võib seisneda nii vaid väikeste muudatuste tegemises loodusobjektidele ja maastikele kui ka hõlmata suuri maa-alasid ümberkujundavaid projekte. Mandalatel on hästi sügav tähendus, mandala on budismi „püha ring“, maailma projektsioon, mis on kohandatud olemuslikuks geomeetriliseks mudeliks, mille loomine annab võimaluse enda sisse vaadata.  Maakunsti ja mandalate tegemine ei eelda erioskusi, see on hea võimalus veeta päev looduses ning õppida loodust ja looduslikku materjali teistmoodi nägema ning seda kasutama.

Koolist liiguti edasi parki, kus Aire ja Anu juhendamisel valmisid mõisaproua Fanny von Wahli kuju ning mitmed mandalad pargialusesse. Naadiõiesatsidest seelik, pojengiõitest kaelakee, kõrtest ja samblast valminud kübar ning huvitavad mandalad pargi all ja õitsema hakanud puutüvi tõid soojuse südamesse ka uudistama tulnud hooldekodu elanikele. Proua von Wahli fotodest inspireeritud looduslikust materjalist valminud  taies paigutati mõisa pargipoolsesse ossa, sinna, kus kunagi oli lilletorn ja talveaed ja kus Lustivere mõisa viimase mõisahärra Leo von Wahli ema Fannyle meeldis aega veeta.

Tegevuspäeval osalejad ütlesid, et esialgu nad ei osanud midagi ees ootavast päevast arvata ja maakunsti teraapilisse olemusse suhtuti umbusuga.  Päeva edenedes rõõm looduses tegutsemise üle aina kasvas ning see, et midagi nii ilusat sai oma kätega ja loodusest korjatud materjalist luua, oli hea üllatus kõigile. Tõdeti, et päeva jooksul kogetust võetakse kaasa oskus,  mida looduses ja looduslikust materjalist saavad õpetajad valmistada kooliõpilastega ning hooldekodu töötajad oma hoolealustega. Arvati ka, et naadiõitest võiks endale ka seelikud selga punuda ja kodu looduslikust materjalist valmistatud satsidega ehtida ja uhkeid lille- ja kõrrekübaraid võiks täiesti ainult selleks mõeldud koolitusel proovida uuesti valmistada.

Tegevuspäeval oli teisigi toredaid tahke: tänu koos veedetud päevale koolimajas, pargis ning lõunat süües Tervisetares, said erinevate asutuste, kogukonna ja hooldekodus elavad inimesed omavahel rohkem tuttavaks.

Loodud mandalad ja mõisaproua kuju jäävad mõisa ümbrusesse kuni nende iseenesliku lagunemiseni looduse poolt.

Tegevuspäev sai teoks tänu mittetulundusliku projektitegevuse toetamisele Põltsamaa Valla poolt.

Artikkel ilmus redigeerituna Põltsamaa Valla Sõnumites 04.07.2024

Foto: erakogu